Uvajanje goste hrane

Uvajanje goste hrane

Kdaj se prične uvajanje goste hrane?

Po besedah: doc. dr. Evgen Benedik, univ. dipl. inž. živ. tehnol. naj bi se z uvajanjem goste hrane začelo takrat, ko otrok pokaže interes oziroma znake, da ga hrana zanima. Prvi znaki so, da z zanimanjem spremlja hranjenje odraslih, da zraven mljaska, tleska z jezikom, z roko kaže na hrano, govori »amam« ipd. Tovrstni signali se navadno pojavijo okrog šestega meseca starosti (lahko tudi kakšen teden prej ali kasneje). Načeloma se lahko uvaja gosto hrano od 17. tedna doječkove starosti. 

Za nekatere starše je uvajanje goste hrane kar naporno obdobje. Zato vam svetujemo, da ste potrpežljivi, saj je uvajanje sprva predvsem učenje, raziskovanje in ni pomemben vir prehrane. Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Predvsem pa: ob uvajanju nove hrane, naj se dojenje nadaljuje! Priporoča se postopno uvajanje goste hrane.

Prvi dnevni obrok, ki ga boste najprej nadomestili, je opoldanski obrok. Novo živilo dojenčku ponudite le enkrat na dan v majhni količini od ene do treh žličk. Živilo naj bo tekoče (pretlačeno). Navadno se uvaja nova živila z razmikom enega tedna, tako se dojenček navadi na nov okus.

Po navadi starši začnejo z zelenjavnim obrokom, pomembno pa je, da dojenčka nikoli ne silimo. Za začetek je dovolj le ena žlička ali dve novega živila. Šele, ko bo malček navajen na okus, je priporočljivo nekoliko povečati odmerek. Pri zelenjavi se največkrat začne s kašicami korenčka ali bučke, saj so bolj sladkastega okusa.

Drugi in tretji dnevni obrok

Kot drugi dnevni obrok se navadno mamice odločajo za večerjo, ki temelji bolj na žitu (brez glutena) in mleku. Ampak to naj bi se pričelo uvajati šele po vzpostavitvi dnevnega obroka, torej kosila (3-5 tednov). Ko bo dojenček osvojil prvi in drugi obrok goste hrane, lahko začnete s tretjim gostim obrokom. To je drugi obrok dopoldan ali vmesni obrok popoldan. Ta kašica je žitno-sadna. Najprimernejše sadje za uvajanje so jabolka in hruške.

Uvajanje goste hrane

Spodaj še tabela, ki lepo prikazuje število obrokov goste hrane, ki naj bi jo dojenček usvajal po mesecih:

Starost dojenčka

Priporočeno število uvedenih obrokov goste hrane

Vrstni red uvajanja goste hrane

4–6 mesecev

1

kosilo

6–8 mesecev

2

kosilo, večerja

8–10 mesecev

3–4

kosilo, večerja, popoldanska malica, dopoldanska malica

Izdelki za uvajanje goste hrane

V evitas.si trgovini najdete ne samo krožničke in simpatične priborčke, ki bodo to obdobje še posebej popestrili s pripuknimi vzorčki in nežnimi živalicami, ampak tudi kuhalnike, ki bodo predvsem staršem olajšali pripravo teh prvih kašic.

Pozdravček,

Maša

Deli objavo z drugimi