OKTOBER - Svetovni mesec boja proti raku dojk

OKTOBER - Svetovni mesec boja proti raku dojk

Tudi letošnji oktober bo potekal v znamenju rožnate pentlje, simbola boja proti raku dojk, ki je še vedno najpogostejši rak pri ženskah. V ta namen smo o raku na dojkah spregovorili s specialistom na tem področju, Vanjo Jelinčičem, dr. med., specialist gin., ki nam je predstavil bolezen samo in njeno diagnosticiranje in zdravljenje.

Rak na dojkah je najpogostejši rak pri ženskah. Vsako leto za rakom na dojki boli 0,1 odstotka žensk in številka naj bi bila v porastu. Kaj je po vašem mnenju krivo za tako velik odstotek obolevanja in kaj vpliva na porast tovrstne bolezni?
Težko vam odgovorim na to vprašanje, saj obstaja več faktorjev, ki vplivajo na nastanek raka, med katerimi bi lahko omenil tako genetske kot ambientalne dejavnike in sam način življenja. Med krivce nastanka raka lahko štejemo tudi rodnost in jemanje različnih hormonskih sredstev. Rad bi pa povedal, da rak na dojkah ni več v porastu, kar opažamo tudi na našem območju, saj Severno Primorska že nekaj let ni več med najbolj prizadetimi regijami v Sloveniji.

Kateri so glavni dejavniki tveganja?
Med dejavniki naj najprej omenim genetski faktor, saj naj bi bilo genetskega raka med 7- in 9-odstotki vseh obolenj. Potem pa, kot že rečeno, pozno odločanje za prvega otroka, ženske, ki nikoli niso dojile, oz. so dojile zelo pozno, hormonski tretmaji, ki pomagajo pri zanositvi, tako imenovane nezdrave navade in razvade in debelost. Predvsem pa je rak na dojkah bolezen razvite družbe, na ruralnih območjih se rakava obolenja le redko pojavljajo, razvite družbe pa se s to boleznijo dnevno borijo. Naj vam predstavim tipičen primer Japonske, kjer obolenja z rakom na dojkah skoraj ne poznajo, v primeru pa da se japonska državljanka preseli v Ameriko, zboli za rakom na dojkah prav tako kot Američanke, tako da bi tukaj lahko omenili tudi sam vpliv okolja.

Med dejavnike tveganja spada tudi višja starost prve nosečnosti, kaj sploh pomeni višja starost?
Višja starost prve nosečnosti ne spada pod prave dejavnike tveganja. Ženska naj bi bila zaščitena, če bi rodila tja do 20-ega leta starosti, kar je pa čez 30-o leto, se smatra za višjo starost, ki naj bi pripomogla nek minimalni odmerek tveganja. Kot pa sami veste, je danes normalno, da ženske prvega otroka rodijo med 30- im in 40-im letom.

Uporaba oralnih kontracepcijskih sredstev je tvegana za nastanek raka na dojki. Zakaj se jo še vedno predpisuje in katera kontracepcija je tako rekoč najmanj škodljiva in seveda učinkovita?
Tukaj bi vas kar popravil, saj ni dokazov, da bi kontracepcijska sredstva pripomogla pri samem nastanku rakastih obolenj, nekateri celo dokazujejo, da jemanje tovrstnih sredstev deluje kot zaščita, saj naj bi ženska z vnosom minimalne doze hormona umirjala njen hormonski ustroj in ker med samim jemanjem tovrstnih sredstev jajčniki mirujejo, potem takem dokazujejo, da ima s tem ženska manj tveganja za razna rakasta obolenja. Obstajajo pa seveda tudi nasprotujoče si študije, ki dokazujejo nek minimalen porast samih obolenj, ampak zaenkrat ne obstajajo še nobeni trdni dokazi, da bi kontracepcijska sredstva povzročala rakaste tvorbe.

Tudi dednost spada med dejavnike tveganja, zanima me, na katero dednost je potrebno dati večjo pozornost?
Predvsem je potrebno biti pozoren na dedovanje po materini strani, očetova veja na tveganje nič ne vpliva. Pri dedovanju pa je potrebno povedati, da ne govorimo o dednem raku, govorimo le o višji družinski obremenjenosti. Dedni rak je le v primeru, ko je dokazan pozitiven gen BRCA 1 ali 2 (gen, ki vpliva na nastanek raka na dojkah) ali pozitivni gen OVCA 1 ali 2 (gen, ki vpliva na nastanek raka na jajčnikih).

Se pri ženskah, ki imajo višje tveganje za obolenje, opravlja drugačne kontrole in preventivo?
Pri ženskah z rakom na dojkah v družini se začne diagnostika malce prej. Normalno začenjamo z diagnostiko po 50. letu starosti, pri ženskah z višjim tveganjem pa začenjamo z diagnostiko takoj po 40. letu starosti z rednimi mamografskimi pregledi. Lahko pa preventivno kontroliramo žene že po 30. letu z ultrazvočno in klinično preiskavo.

Rak na dojkah se v redkih primerih pojavi tudi pri moških, zakaj moški zbolijo za rakom na dojki in kakšen je zdravstveni postopek pri moškemu?
Moški resnično zelo malo zbolevajo za rakom na dojkah, tukaj govorimo o treh promilih procenta obolelih moških za to boleznijo. Diagnostika pa je enaka kot pri ženskah.

Kakšni so znaki raka na dojki?
Najbolj tipičen znak je sama zatrdlina v dojki, ki je ženska do takrat ni otipala. Običajno govorimo o trdih zatrdlinah, ki se ne zmanjšujejo, kvečjemu rastejo in so neodvisne od samega cikla. Če se pri ženski pojavi na primer žleznati vozlič, se le-ta s ciklusom spreminja, rak pa ostaja isti ali se njegove dimenzije večajo.

Ženske naj bi se preventivno redno samo pregledovale in redno obiskovale ginekologa. Kakšen je vaš nasvet glede samokontrol in kdaj svetujete ženskam, da gredo na prvi preventivni pregled k zdravniku?
Po 30. letu priporočam prvi pregled v ambulanti za bolezni dojk, enkrat mesečno pa naj bi se ženske samopregledovale in v primeru, da opazijo kakršno koli spremembo na dojki, naj se nemudoma naročijo pri zdravniku, da preveri resnost same spremembe.

Zdravniki ginekologi raka na dojkah ugotavljajo s pomočjo mamografije in z drugimi orodji in stroji. Kako pri vas ugotavljate kakršne koli spremembe na dojkah in v čem se tej postopki razlikujejo?
Preventivni pregledi se opravljajo z mamografom, kot sem že povedal, običajno po 50. letu starosti, pred tem pa lahko opravimo tudi ultrazvočne kontrole. Magnetna resonanca se uporablja samo pri točno določenih primerih. V naši ambulanti imamo mamograf in seveda opravljamo tudi ultrazvočne preiskave.

Ali obstajajo kakšna preventivna zdravila?
Ne, obstaja samo zgodnja diagnostika, zdravil za preventivo ni.

Veliko se govori o preventivi z radikalno kirurgijo, kjer se odstrani ena ali obe dojki. Kakšno je vaše mnenje o tovrstnem posegu?
Za radikalno kirurgijo se lahko odločijo ženske, s pozitivnim testom za gen, ki povzroča rakaste spremembe (BRCA 1 ali 2 in OVCA 1 ali 2) in ženske, ki zbolijo za rakom na dojkah pred 50. letom starosti in imajo v družinski verigi vsaj dve obolenji z rakom na dojkah. Ni pa to kirurgija, za katero bi se lahko kdor koli odločil in si brez težav dal odstraniti dojke.

Kolikšna je uspešnost zdravljenja raka na dojkah?
Težko se je izogniti samemu raku, svetujem le zgodnje odkrivanje tako raka na dojkah kot vse druge oblike rakavih obolenj. Mislim, da je najpomembnejše prav zgodnje odkrivanje in samokontrola. Prav je, da se ženska naroči pri zdravniku vsakič, ko na dojkah opazi kakršno koli spremembo, da ji lahko specialist poda prave odgovore na njene dvome o tem, ali je sprememba sumljiva ali ni. Svetoval bi tudi mladim ženskam in ženskam, ki končajo z dojenjem, da opravijo preventivni pregled, ker se zadnje čase starost obolevanja niža. Nosečnice in doječe matere naj bodo še bolj pozorne na spremembe na dojkah, saj če se v tem obdobju karkoli pojavi, so prognoze po večini slabše.

 

Vanja Jelinčič, dr. med., specialist gin.

Deli objavo z drugimi