Nasveti za boljše spanje dojenčka in malčka

Nasveti za boljše spanje dojenčka in malčka

Kakovosten spanec je osnovna potreba vsakega otroka za njegov zdrav razvoj in rast. Otroci so si med seboj zelo različni. Razlikujejo se v količini spanja in v tem, kako hitro zaspijo. Dojenčki do 3 meseca starosti prespijo 14 do 17 ur na dan z vključenimi dremeži. Število ur, ki jih otrok potrebuje za spanje, se z odraščanjem spreminja. Veliko novopečenih staršev se v prvem letu otrokove starosti sooča z zbujanjem dojenčka čez noč. Naj vas pomirimo. Tudi če se vam zdi, da sta edina in da se samo vajin dojenček ponoči zbuja, to nikakor ne drži.

Pripravili smo vam nekaj nasvetov, kako ravnati z otrokom, ko je čas za spanje.

Veliko mladih staršev se v primeru, da njihov dojenček ponoči ne spi, obtožuje in gleda na to kot na lasten neuspeh. Nikakor ne počnite tega. Pomembno je, da se zavedate, da je popolnoma normalno, da se dojenčki ponoči zbujajo, saj imajo krajši cikel spanja kot odrasli. Pri tem je pomembna strpnost in umirjenost, ki bo pripeljala do hitrejšega ponovnega uspavanja dojenčka

1. Dnevni in nočni ritem 

Dobro je, da starši dojenčku pomagajo, da se privadi na dnevno in nočno rutino oz. ritem. Pri tem mu lahko pomagajo na tak način, da poteka nočno dojenje na drugačen način kot dnevno in da dojenček čez dan ne spi v popolni temi.

2. Rutina

Zelo pomembna je rutina.  Dojenčka in malčka je dobro dajati spat v približno enakem času v dnevu. Dobro je, da prepoznate njegove znake zaspanosti in ga takrat poležete v posteljico ali košaro ter mu pustite, da zaspi.

3. Regresija otrokovega spanja

Ta beseda mogoče kateremu staršu še ni znana. Helena Grmek, mag. zdr. ved, dipl. med. sestra je v svojem članku zapisala, da je regresija spanja  besedna zveza, ki se pogovorno uporablja za obdobje, ko vaš dojenček nenadoma začne odstopati od običajnih vzorcev spanja. Spalna regresija je pojav, ki se lahko zgodi vsakemu dojenčku ali malčku oz. z nekoliko drugimi besedami povedano se izraz regresija nanaša na časovno obdobje, ko dojenčke ali malček doživi premik v vzorcu spanja. Nekatere raziskave kažejo, da je spalna regresija odziv na razvojne spremembe, ki jih dojenčki doživljajo v prvih nekaj letih življenja. Pogosti znaki spalne regresije so pogosto zbujanje čez noč, upiranje spanju in uspavanju, krajši dnevni dremež, nepričakovan jok pri uspavanju ali bedenje dojenčka med nočjo. Razvojni mejniki, kot so učenje plazenja, hoje, potreba po prehodu na en spanec čez noč ipd. vplivajo na nastanek spalne regresije. Obstaja nekaj načinov, kako lahko zmanjšate regresijo spanja:

  • Povečate lahko dnevni čas, ko je malček zbujen 
  • Ne uvajajte novosti, ko je malček nemiren
  • Učenje veščin za spopadanje z nočnim strahom (malčku lahko na nočno omarico postavite lučko z rahlo svetlobo)

4. Varen prostor za spanje

Prostor za spanje mora biti za dojenčka ali malčka varen. Pomembno je, da otrok spi na nekoliko trdnejši vzmetnici in pokrit do višine pazduh. Kot nadomestilo za odejico lahko izberete spalne vreče, ki obstajajo z različnih debelinah in jih lahko uporabljate tako poleti kot tudi pozimi. Debelina je izražena v TOG-ih. Npr. pri TOGU 0.5 gre za tanko spalno vrečo, pri TOGU 3.5 pa za debelejšo spalno vrečo, ki je primerna za zimo.

5. Mirnost

Mirnost. Otrok čuti vaše razpoloženje ter ton glasu, zato bo vaša mirnost in posledično miren in pomirjajoč ton vašega glasu pripomogel k temu, da bo dojenčke ali malček hitreje zaspal. Popolnoma normalno je, da imate ste konec dneva že utrujeni in včasih enostavno nimate energije. V tem primeru je pomembno, da si vzamete nekaj minut zase, otroka pa prevzame nekdo drug, npr. oče, babica, dedek,.. S tem ni popolnoma nič narobe.

Ob uspavanju lahko malčku preberete pravljico, mu zapojete uspavanko ali ga nežno božate. Pomembno je, da z otrokom preživite veliko časa čez dan na svežem zraku in mu zvečer ne dajete hrane, ki je bogata z beljakovinami, saj te delujejo kot možgansko poživilo.

Upamo, da vam bodo zapisani nasveti v pomoč.

Želimo vam veliko prespanih noči.

Pozdravček,

Sara

Deli objavo z drugimi