MAREC: MESEC OZAVEŠČANJA O ENDOMETRIOZI

MAREC: MESEC OZAVEŠČANJA O ENDOMETRIOZI

Vsako leto marca milijoni žensk po vsem svetu obeležujejo Endomarec (ang. Endomarch) – aktivnosti posvečene ozaveščanju o endometriozi. Endometrioza je pogosta bolezen žensk, ki zelo vpliva na kakovost življenja obolelih, vključno z delom, izobraževanjem in socialnimi stiki. Kljub temu ostaja premalo poznana in nevidna, kar otežuje njeno diagnosticiranje in zdravljenje.

Endometrioza - kaj pravzaprav je?

Endometrioza je bolezen, ki se opisuje kot pojav tkiva podobnega sluznici maternice zunaj maternične votline. Bolezen lahko povzroča hude medenične bolečine, težave s plodnostjo ali pa tudi resno poškoduje notranje organe. Najpogosteje prizadene organe v mali medenici, predvsem rodila – jajčnike, maternične vezi, prostor med maternico in črevesjem (Douglasov prostor) in jajcevode, lahko se pa razširi tudi na sosednje organe – črevo, mehur in sečevode, izjemoma se pojavi na mestih zunaj male medenice (slepič, ledvica, trebušna prepona), v redkih primerih pa prizadene celo pljuča in možgane oziroma se pojavi v popku in brazgotinah po ginekoloških operacijah (predvsem po carskem rezu).  Vzrok za nastanek bolezni še ni povsem poznan. Poznamo več teorij o nastanku, vendar nobena ne pojasni bolezni v celoti.

Kako jo prepoznati?

Simptomi kot tudi razvoj endometrioze se pri vsaki posameznici razlikujejo. Je zelo individualna bolezen. Najpogostejši znaki so (kronična) medenična bolečina, boleče menstruacije, boleči spolni odnosi (bolečina lahko traja tudi do 48 ur po spolnem odnosu), težave s plodnostjo, bolečine in/ali krvavitve pri odvajanju blata in/ali vode.

Priporočamo, da se v primeru težav posvetujete z ginekologinjo ali ginekologom, tudi zato, ker je diagnosticiranje endometrioze težavno.

Pot do postavitve diagnoze

Diagnoza endometrioze pogosto predstavlja izziv. Od pojava prvih simptomov pa do diagnosticiranjain zdravljenja bolezni pogosto preteče kar 8 do 10 let. Vzrok za to je, da endometrioza ni dovolj poznana, žensk s tovrstnimi težavami pa ne jemljejo resno. Mnoge ženske poročajo, da so njihove težave pogosto spregledane ali celo ignorirane. Izredno pomembno je, da se ženske kot tudi celotno skupnost ozavešča o tej bolezni in da se prekine stigma o menstruaciji, spolnosti in plodnosti.

Žal še ni 100% zanesljivih neinvazivnih presejalnih testov, ki bi omogočili enostavno potrditev bolezni. Z nekaterimi postopki pa lahko izkušen strokovnjak vseeno postavi resen sum na določene oblike endometrioze. Za gotovo potrditev diagnoze endometrioze pa je potrebna laparoskopska operacija.

Za dignostaciranje so v pomoč:

  1. anamneza in klinični pregled,
  2. vaginalni ultrazvok,
  3. endorektalni ultrazvok,
  4. magnetna resonanca,
  5. krvni testi,
  6. laparoskopija.

Zdravljenje – kako si lahko pomagamo?

Obstajajo razmeroma učinkoviti načini zdravljenja, vendar za zdaj ni idealnega načina, ki bi vsem bolnicam omogočil dokončno ozdravitev. Vrsta zdravljenja je odvisna od težav – ali gre zgolj za bolečine, za težave s plodnostjo, za bolečine in težave s plodnostjo – ter od dolgotrajnosti in obsežnosti bolezni. Najpogostejši način zdravljenja je operacija – laparoskopija. Za zdravljenje uporabljajo tudi različna zdravila, med drugim tudi kontracepcijske tablete. KT ne zdravijo endometrioze, so pa lahko učinkovite pri lajšanju simptomov endometrioze.

Kje poiskati pomoč?

V primeru težav se obrnite na osebno ginekologinjo ali ginekologa. Ta vam bo najbolje znala svetovati oblike zdravljenja in vas po potrebi napotila na nadaljnje preiskave k specialistom. Na terciarni ravni delujeta v Sloveniji dva centra in sicer v UKC Ljubljana (Ginekološka klinika - Dnevni center za endometriozo) in UKC Maribor (Klinika za ginekologijo in perinatologijo - Ambulanta za endometriozo). Več informacij kam se obrniti po pomoč, si lahko preberete tukaj.

V Sloveniji od leta 2016 deluje tudi Društvo Endozavest - društvo bolnic z endometriozo - ki v počastitev marca, meseca ozaveščanja o endometriozi, vsako leto organizira različne aktivnosti, izobraževanja in druge dogodke.

Prispevek je nastal v sodelovanju z Endozavest – društvom za ozaveščanje o endometriozi

Deli objavo z drugimi